13 הצעדים אל העושר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מה הדבר שאתה הכי רוצה בו?

האם זה כסף, פרסום, כוח, שביעות רצון, אישיות, שלוות נפש או אושר?

שלושה עשר הצעדים המתוארים בספרו של נפוליון היל, "חשוב והתעשר", שיצא לאור לראשונה בשנת 1936 וסיכם מחקר של 25 שנה, יוצרים יחד פילוסופיה להשגת הישגים אישיים לכל מי שמחפש יעד מוגדר בחיים.

הספר מעביר את הניסיון שצברו יותר מ 500 אנשים עשירים מאוד שהחלו מאפס, כשלא היה להם דבר לתת תמורת עושר מלבד מחשבות, רעיונות ותוכניות מסודרות.

הספר נכתב לפני כמעט 100 שנה, ועדיין רוב הרעיונות שלו רלוונטיים מאוד ובצורה מדהימה לחיים שלנו היום.

אז בקיצור, לפניכם 13 הצעדים אל העושר של נפוליון היל:

צעד ראשון: שאיפה

נקודת ההתחלה לכל הישג, הצעד הראשון אל העושר

שאיפה היא לא תקווה או משאלה, אלא שאיפה עזה, פועמת ומוגדרת שעומדת בראש סולם העדיפויות.

שאיפה היא יעד מוגדר, שאנו מקדישים את כל כוח רצוננו ומאמצינו להשיגו. שאיפה מוגדרת היא כזאת שאנו מוכנים לתכנן תכנית ולשרוף את כל הגשרים מאחורינו להשגתה, ללא דרך לנסיגה. נאמנות לשאיפה שהופכת לשיגעון ואז לעובדה.

לפני זמן רב, עמד לוחם גדול בפני מצב בו היה עליו להחליט החלטה שתבטיח את הצלחתו בשדה הקרב. הוא עמד לשלוח את צבאותיו נגד אויב רב עוצמה שפיקד על יותר לוחמים. הוא העלה את חייליו לספינות, הפליג לארצו של האויב, הנחית חיילים וציוד, ואז נתן את הפקודה לשרוף את הספינות שהביאום לשם. בנאומו לפני חייליו, לפני הקרב הראשון, אמר: "אתם רואים את הספינות עולות באש. משמעות הדבר היא שאיננו יכולים לעזוב את החופים חיים אלא אם כן ננצח! אין לנו ברירה – ננצח או נאבד". הם ניצחו.

על כל אדם המנצח במשימה כלשהיא, להיות מוכן לשרוף את ספינותיו ולהתנתק מכל אפשרויות הנסיגה. רק אם יעשה כך, יוכל להיות בטוח שהוא נמצא בהלך הרוח הידוע כשאיפה לוהטת לנצח, הלך הרוח שהינו חיוני להשגת ניצחון.

"מוגבלותנו היחידות הן אלה הנולדות במוחנו"

שאלה: מה היא השאיפה הבוערת שלך?

צעד שני: אמונה

העלאה בדמיון ואמונה בהשגת השאיפה, הצעד השני אל העושר
האמונה היא הרוקח הראשי של המוח. אדם מתחיל להאמין במה שהוא חוזר ואומר לעצמו, ואין זה משנה אם ההיגד נכון או לא נכון. ניתן לשכן כל רעיון, תכנית או מטרה במוח, על ידי חזרה על מחשבה.

שאלה: האם יש לך אמונה בהשגת השאיפה?


צעד שלישי: שכנוע עצמי

האמצעי להשפיע על תת ההכרה, הצעד השלישי אל העושר
שכנוע עצמי מתייחס לכל הרמזים והתמריצים המסופקים באופן עצמי, המגיעים למוחו של האדם באמצעות חמשת חושיו. זהו התיווך בין המחשבה המודעת במוח לבין תת ההכרה של המוח. התודעה משמשת כשומר חיצון לגישה אל תת ההכרה שלנו, ואנו יכולים לבחור מה יכנס לשם ומה לא.
שכנוע עצמי הוא הכלי באמצעותו אנו יכולים להזין מרצוננו את תת ההכרה שלנו במחשבות יצירתיות, או, על ידי הזנחה, לאפשר למחשבות הרסניות למצוא את דרכן אל המוח שלנו.

שאלה: האם תת המודע שלך מוזן במחשבות יצירתיות וחיוביות? או מושפע מלחישות השטן?

צעד רביעי: מומחיות

חוויות או תצפיות אישיות, הצעד הרביעי אל העושר
קיימים שני סוגי ידע. כללי ופרטני. לידע כללי, אין שימוש רב בצבירת כספים, ולא משנה עד כמה הוא גדול בכמות או במגוון. ידע לא ימשוך כסף, אלא אם הוא מאורגן ומנוהל באופן נכון באמצעות תוכניות פעולה מעשיות לקראת המטרה המוגדרת של צבירת כסף.

שאלה: האם הידע שלך מאורגן ומנוהל היטב?

צעד חמישי: דמיון

בית המלאכה של המוח, הצעד החמישי אל העושר
הדמיון הוא בית המלאכה בו מתעצבות כל התוכניות הנוצרות על ידי האדם. הדמיון הוא זה שנותן לשאיפה צורה ופעולה. האדם יכול ליצור כל דבר שהוא יכול לדמות לעצמו. מכל עידני הציוויליזציה, עידן זה האוהד ביותר כלפי התפתחות כוח הדמיון, מפני שהו עידן של שינוי מהיר. בכל מקום יכול אדם להתחבר לגירויים המפתחים את הדמיון (נכתב ב 1937!!!).
המגבלה ההגיונית היחידה הניצבת בפני האדם, נעוצה בהתפתחותו ובשימוש בכוח הדמיון שלו.

שאלה: האם אתה מקדיש זמן לדמיון?

צעד שישי: תכנון מאורגן

גיבוש השאיפה לפעולה, הצעד השישי אל העושר
כל דבר שהאדם יותר או רוכש מתחיל בצורת שאיפה, הקיימת מהצעד הראשון של המופשט בדרך אל הממשי, ובתוך בית המלאכה של הדמיון, היכן שתוכניות נוצרות ומאורגנות.

"מתייאש אינו מנצח אף פעם, ומנצח אינו מתייאש לעולם"

שאלה: האם יש לך תכנית עבודה מסודרת?

צעד שביעי: החלטה

השליטה בדחייה, הצעד השביעי אל העושר
חוסר החלטה הוא אחת מהסיבות העיקריות לכישלון. דחייה היא האויבת של החלטה, וכל אדם צריך להתגבר עליה. אנשים מצליחים מקבלים החלטות מהר, ומשנים אותן לאט. אנשים נכשלים מקבלים החלטות לאט, ומשנים אותן מהר ולעיתים קרובות.

שאלה: מ 1 עד 3 – כמה מהר אתה מקבל החלטות? (1-לאט, 3-מהר)

צעד שמיני: דבקות במטרה

המאמץ המוגבר הנחוץ להשראת אמונה, הצעד השמיני אל העושר
דבקות במטרה היא גורם חיוני בהליך הפיכתה של שאיפה לשווה הערך הכספי שלה. יסוד הדבקות במטרה הוא כוח הרצון. כוח רצון ושאיפה, כאשר מחברים אותם יחדיו, הם צמד שאין להתנגד לו. רוב האנשים רגילים לוותר על מטרותיהם ולוותר לנוכח הסימן הראשון להתנגדות. מעטים ממשיכים בדרכם מול כל התנגדות עד שהם מגיעים למטרתם. מטרה ברורה ותוכנית ברורה להשגתה יש רק לכ 2% מהאנשים, והם אלה המגיעים להישגים משמעותיים. התגברות על חוסר דבקות במטרה תלויה לחלוטין בחוזק השאיפה של האדם.

שאלה: האם הרגשת פעם דבקות במטרה והלכת על זה עד הסוף למרות קשיים והתנגדויות?

צעד תשיעי: כוח שילוב המוחות

הכוח הדוחף, הצעד התשיעי אל העושר
כוח הינו הכרחי להצלחה. תכניות הן חסרות כל ערך, ללא כוח מספיק שיתרגם אותן לפעולה. "כוח" מתייחס למאמץ מסודר, המאפשר לאדם להמיר שאיפה לשווה הערך הכספי שלה. מאמץ מסודר מושג על ידי שני אנשים או יותר, הפועלים בהרמוניה, להשגת מטרה מוגדרת. כוח שילוב המוחות עובד כאשר אדם מקיף את עצמו בקבוצת אנשים הנמצאים היכן שהוא שואף להגיע אליו, מוכנים לתת לו עזרה מכל הלב ופועלים בהרמוניה.

"שני מוחות אינם יכולים לחבור זה לזה בלי ליצור כוח בלתי נראה, בלתי מוחשי, שניתן לדמותו למוח שלישי"

שאלה: מי האנשים המקיפים אותך? עם מי אתה מתייעץ?

צעד עשירי: המסתורין של ההמרה המינית

הצעד העשירי אל העושר
תשוקה מינית היא התשוקה האנושית העזה ביותר. כאשר אנשים נדחפים בתשוקה זו, הם מפתחים חדות דמיון, אומץ, כוח רצון, דבקות במטרה ויכולת יצירתית שאין להם בזמנים אחרים. משמעות "המרה מינית" היא העברת המוח ממחשבות על ביטוי גופני למחשבות מסוג אחר. כאשר כוח זה מרוסן ומנותב לערוצים אחרים, ניתן להשתמש בו ככוח רב עוצמה להשגת השאיפה.

שאלה: כיצד באפשרותך לתעל את התשוקה המינית לערוצים אחרים?

צעד אחד עשר: תת ההכרה

חולית החיבור – הצעד האחד עשר אל העושר
תת ההכרה מקבלת ומתייקת רשמים או מחשבות, מכל סוג. תוכל לנטוע מרצונך בתת ההכרה שלך כל תכנית, מחשבה, או מטרה, שתרצה להמירן למקבילתן הפיסית או הכספית. תת ההכרה פועלת, קודם כל, על הרצונות השולטים שעורבבו ברגשות, כמו למשל אמונה. אי אפשר לשלוט לגמרי בתת ההכרה, אך ניתן להעביר לה באופן מודע כל תכנית, שאיפה או מטרה שאנו רוצים שתלבש צורה ממשית, על ידי שכנוע עצמי. תת ההכרה מתפקדת מעצמה, בין אם אתה עושה ניסיון כלשהוא להשפיע עליה ובין אם לא. זאת אומרת שמחשבות אודות פחד ועוני וכל המחשבות השליליות, משמשות גירויים לתת ההכרה, אלא אם אתה מזין אותה במזון רצוי יותר.


כל דבר שאדם יוצר, מתחיל בצורת פעימה מחשבתית. אדם אינו יכול ליצור דבר, שאינו משיג אותו קודם במחשבתו. בעזרת דמיונו של האדם, יכולות פעימות המחשבה שלו להתחבר לתוכניות. הדמיון, כאשר הוא נמצא בשליטה, יכול לשמש ליצירת תוכניות או יעדים המובילים להצלחה.

כל פעימת מחשבה צריכה לעבור דרך הדמיון ולהיות מעורבבת עם אמונה.

שאלה: באיזה מזון אתה מזין את תת ההכרה שלך?

צעד שנים עשר: המוח

תחנת השידור והקליטה של המחשבה – הצעד השנים עשר אל העושר
הדמיון היצירתי הוא ה"מקלט" של המוח, הקולט מחשבות ששוחררו על ידי מוחות אחרים. תת ההכרה היא ה"משדר" של המוח, המשדר את המחשבות שלנו החוצה. הרגשות, החיוביים והשליליים, מגבירים את הרטט או העוצמה של ה"שידור" ו"הקליטה" של המוח. הפעלת תחנת השידור של המוח שלך היא הליך פשוט יחסית. צריך רק לזכור שלושה עקרונות וליישמם כאשר רוצים להשתמש בתחנת השידור: תת הכרה, דמיון יצירתי ושכנוע עצמי. ההליך מתחיל בשאיפה.

שאלה: מתי לאחרונה השתמשת במוח כתחנת שידור?

צעד שלושה עשר: החוש השישי

הדלת להיכל החוכמה – הצעד השלושה עשר אל העושר
החוש השישי הוא חלק בתת ההכרה, שניתן להגדירו גם כדמיון היוצר או היצירתי. אפשר לתאר אותו גם כ"יחידה הקולטת" באמצעותה מבזיקים לתוך המוח רעיונות, תוכניות ומחשבות. "הבזקות" אלה קרויות "תחושות" או "השראות". החוש השישי הוא המחבר בין המוח המוגבל של האדם לתבונה האינסופית, ולכן הוא תערובת של השכלי והרוחני. הנקודה בה מתחבר מוח האדם למוח הכלל עולמי.
בני אדם קולטים ידע מדויק באמצעות מקורות שאינם החושים הפיסיים. ידע מסוג זה נקלט, בדרך כלל, כאשר המוח נמצא תחת השפעת גירוי יוצאת דופן. כל מצב חירום, המעלה את הרגשות וגורם ללב לפעום מהר יותר מהרגיל, מכניס בדרך כלל את החוש השישי לפעולה. כל מיש חווה כמעט תאונה בעת נהיגה, יודע שבמקרים כאלה, בא החוש השישי לעיתים קרובות להצלתו של אדם, ומסייע, בחלקי שניות, להימנע מתאונה.

שאלה: מתי בחיים הרגשת שהחוש השישי שלך נכנס לפעולה?

נפוליון היל אמר: "אם תוכל להבין את זה, תוכל לבצע את זה". אין גבולות למה שאתם יכולים להשיג, פרט לאלה שאתם מטילים על עצמכם.

ואם עוד יש לך שאלות, נשמח לדבר ולעזור לך להבין ולהחליט. 

אולי יעניין אותך גם..

כתבות דיגיטל

היי, השם שלי הוא… מדהים!!

או: איך לבחור שם מעולה למוצר או לחברה? איך אתה מגיב כשאתה שומע שם שאתה אוהב? אתה מחייך. אנחנו נהנים משמות שמפתיעים אותנו, מבדרים אותנו

קרא עוד »